RANDEVU AL

Karneyi siz mi alıyorsunuz yoksa Çocuğunuz mu?

Evet, yarın karneler alınıyor! Çocuklarımızı on beşgünlük bir tatil bekliyor. Peki ya çocuklarımız karnesi nasıl gelecek? Merakediyor muyuz?

 

Elbettemerak ediyorsunuz. Evet dediğinizi duyar gibiyim. Okul öncesi eğitimi görenöğrenciden lise son öğrencisine kadar milyonlarca öğrenci yarın elinde ‘tüm dönemin göstergesi’ olan karnesiile eve gelecek. Peki ya karnenin ‘tümdönemin göstergesi’ olduğuna hem fikir miyiz?

 

Heyecanlabeklenen, iple çekilen karne günü maalesef bazı çocuklara azar, ceza, utançgibi olumsuzluklardan başka bir şey çağrıştırmıyor! Ebeveynlerin mükemmeliyetçitavrı ve çocuktan yüksek beklenti, karne gününü kabusa çevirebiliyor. 

 

Karne başarının göstergesi değil, unutmayalım!

Herebeveyn çocuğunun başarılı olmasını arzular. Bu bir ebeveynin en doğal hakkıdiye düşünüyorum. Fakat çoğu ebeveyn çocuklarına özellikle ders konusundaoldukça fazla mükemmeliyetçi tavır ile yaklaşabiliyor. Yüksek beklenti, çocuktarafında yeteri kadar karşılanamaması ebeveynde bir hayal kırıklığına nedenolur. Bu duygu durum hali, ebeveynin davranışlarını olumsuz yönde etkileyerekisteyerek ya da istemeyerek çocuğa ceza, baskı, hakaret ve hatta fizikselşiddet olarak uygulamasına neden olabiliyor.

Buradailk konuşulması gereken şey ‘BAŞARI NEDİR?’

Başarı, çocuğunuzun hangi dersten kaçpuan aldığı mı yoksa hayatta hangi alanda olursa olsun elde ettiklerinin tümümü? Sizden bugün bir ricam var, çocuklarınızın karnelerine değil, bu güne kadarelde ettiği başarı, yetenek ve güzel davranışlarına odaklanmanız. Biliyorum kihepiniz çok daha memnun ve çocuklarınızla bir o kadar kaliteli ilişkigeliştireceğinizi göreceksiniz.

Çocuğunuzunkarnesindeki notlar düşükse bu hataları yapmayın!

·       Sözel şiddetebaşvurmak

·       Ceza vermek

·       Akranlarıylakıyaslamak

·       Sen tembelsin, yaramazsın, aklın beş karış havada!” gibisöylemlerden uzak durmak gerekiyor

·       Notlara dair tümsorumluluğu ona bırakmak

 

Çocuğunuzun karnesindeki notlar yüksekse bu hataları yapmayın!

 

·       Aşırı övgüdebulunmak

·       Pahalı ödülleralmak

Unutmayın!

“Karneden beklenti ne kadar yüksekse

Karşılanmadığı durumlarda

Yıkım da o derece büyük olabilir!”