RANDEVU AL

GEBELİKTE BESLENME

 

Hamilelikdönemi kadınlar için birçok değişikliği beraberinde getiriyor. Hormondengesinde, vücut yapısında, kilo miktarında ve psikolojik durumlarda olanlarbu değişikliklerin başlıcaları. Gıda açısından bu dönem oldukça önemli vedikkat edilmesi gereken özel bir dönemdir. Bebeğin fiziksel, bedensel vezihinsel yönden sağlıklı yetişebilmesi için gebelik beslenmesi önem arzetmektedir.

 

Toplamgebelik süresi 280 gündür ve 3 trimester dönemde incelenir.

İlk 12 hafta =  1.TRİMESTER

13-27 hafta = 2.TRİMESTER

28 hafta üstü = 3.TRİMESTER

 

Gebelikte ortalama kilo alımı ne kadar olmalı?

Normal birgebelikten birey 10-12 kg almalıdır. Bunun ilk 3 ayı 0,5-1 kg alımı sonrakiaylarda 1,5-2 kg alımı şeklinde olmalıdır. Bu dönemde bireyde ağırlıklı olarakprotein, kalsiyum ve demir ihtiyacı artar.

Gebelikteyeterli ve dengeli bir beslenme ölü doğum, erken doğum, düşük doğum ağırlıklıçocuk, bedensel ve zihinsel problemli çocuk doğumunu önler.

 

Kazanılan ağırlığın vücutta dağılımı

Bebek 3.5- 4 kg

Plasenta 0.5-1 kg

Amniyotik sıvı 1 kg

Göğüsler 0.5 kg

Uterus 1 kg

Anne kan hacminde artış 1.5 kg

Yağ deposu 2.5 veya daha fazla

Artan kas dokusu ve hücre içi sıvı 2- 3.5 kg

TOPLAM: 12.5 kg civarındadır.

 

Gebelikte sık görülen şikayetlerde nasıl önlem alınmalı?

Bulantı vekusma özellikle ilk aylarda çok problem yaratabilir, bu dönemde ağır ve kokusuyoğun yiyeceklerden uzak durulmalı. Yemekler daha az ve sık tüketilmeli. Yemekesnasında fazla su içilmemeli. Sabah yataktan kalkınca öncelikle kraker, sadekızarmış ekmek gibi besinlerle güne başlanılmalı. Yataktan olabildiğince yavaşkalkılmalı.  Yağlı yiyeceklerden uzakdurarak, makarna, patates, pirinç, meyve, sebze gibi kolay sindirilebilirkarbonhidratlar tercih edilmelidir.

Aşermegenelde yetersiz beslenen annelerde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Budurumlarda besin değeri daha yüksek sağlıklı gıdalar tercih edilmeli.

Kabızlık geneldebeslenmeye bağlı olabilir. Salata, kuru meyveler, komposto gibi posalı yiyeceklertüketmeye özen gösterilmeli. Her sabah aynı saatler mutlaka tuvalet alışkanlığıkazanılmalı. Sabah kahvaltılarından önce aç karnına 1 bardak ılık sutüketilmeli.

Basur(hemoroid)rahatsızlığı için baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalı, kabız olmamak için beslenmeyedikkat edilmeli.Bacaklarda kramp tarzı ağrılar için, yorulmadan yapılabilecekegzersizler veya yürüyüşlere özen gösterilmeli. Süt, peynir gibi kalsiyumiçeren besinler tüketilmeli. Sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmeli,vitamin ve mineraller sayesinde kramplar azaltılmalı.

Ödem sorunuvarsa tuz tüketimini azaltarak su tüketimini artırmaya özen gösterilmeli.

Bayılma vehalsizlik için yemek öğünlerini atlamamalı ve daha sık beslenilmeli.

Mideekşimesi rahatsızlığı yaşıyorsanız, kafeinden uzak durulmalı, yemek sonrasıyürüyüş yapılmalı, soslu yağlı baharatlı yiyecek tüketimlerini kısıtlamalı,uyurken başı daha yüksek olacak şekilde yatılmalı ve az az daha sıkbeslenilmeli.

Kansızlık(anemi)rahatsızlığı için yağsız kırmızı et, ton balığı, karaciğer, yumurta, pekmez,kuru meyveler ve kurubaklagiller tercih edilmeli.


Annenin tükettiği besin gruplarınınbebeğe etkileri nelerdir?

Süt ve süt ürünleri: içerdiği protein, kalsiyum vevitaminler sayesinde bebeğin kemik, göz ve diş gelişimine katkı sağlar.

Et ve et ürünleri: içerdiği protein, kalsiyum ve demirsayesinde bebeğin kas, kan, beyin gelişimine katkı sağlar.

Sebzeler ve meyveler: içerdiği vitaminler sayesinde bebeğingözler, kan ve deri için fayda sağlar.

Ekmek ve tahıl grubu: içerdiği enerji ve b vitaminlerisayesinde bebeğin büyümesine yardımcı olur.

Yağlar: içerdiği temel yağ asitleri sayesinde bebeğin beyinhücrelerine katkı sağlar ve bebeğe enerji verir.

Hamilelikte nasıl beslenilmeli?

Kemik gelişimine katkı sağlayan süt ve süt ürünleri (peynir,yoğurt) gibi kalsiyum içeren ürünlerin (yeşil yapraklı sebzeler) tüketimineözen gösterilmeli.

Vücudun direncini arttıracağı ve bağışıklığı güçlendireceğiiçin C vitamini tüketimine özen gösterilmeli. Portakal, limon, yeşil biber,karnabahar ve domates gibi besinler tüketilmeli.

Günlük protein gereksinimi karşılayan et ve ürünlerine yerverilmeli. Çok yağlı olmayan etler, balık ve mercimek gibi seçimler yapılmalı.

Tatlandırıcı içeren yiyecekler ve paketli gıdalardan uzakdurulmalı.

Çiğ sebze, çiğ et, balık tüketmeyin. Salata, sebze vemeyvelerin iyi yıkanmış olmasına özen gösterilmeli. (Yeşillikler sirkeli sudabekletilebilir.)

Gebelikte sinir sistemi açısından folik asit alımıönemlidir. Ispanak, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, yer fıstığı gibi tercihleryapılmalı.

Konserve besinler tercih etmeyiniz. Alkol ve sigaratüketmemeye özen gösterilmeli.

Gebelik dönemi sıkça yaşanan kabızlık sorunu için lifligıdalar bol tüketilmeli. Bezelye, çavdar, kayısı, mısır gibi besinlertüketilmeli.

Gebelikte çay/kahve/alkol tüketimi bebekte zeka geriliğineneden olduğu gerekçesiyle tavsiye edilmez. Bu yüzden yeterli sıvı alımıyapılmalı. Günlük 2,5-3 lt kadar sıvı tüketilmeli. Günlük alınan kafein miktarıen aza indirgenmeli. Çay, kahve yerine su ve bitki çayları alımı artırılmalı.

Gebelikte bebeğin beyin ve göz gelişimi için omega 3 önemlibir yağ asididir. Mutlaka bu dönemde takviye alımı gereklidir.

Bebeğin hücre büyümesinde, beyin gelişiminde, vücutproteinleri yapımında çinko önemlidir. Kırmızı et, deniz ürünleri, süt, yoğurttürevleri, yumurta ve yağlı tohum türevleritercih edilmeli.

Doğumdan sonra ilk 30 dakikaiçinde bebeğinizi emzirmek için yanınıza isteyiniz.

BEBEĞİNİZİ DOĞUMDAN SONRAKİ İLK 6AY MUTLAKA EMZİRİNİZ! 

Dyt.Beste AFYONCU