RANDEVU AL

Başarılı Olmak İstiyorsan Hedeflerini Kimseye Söyleme

        Sizde kendinize hedefler koyduğunuz da herkese anlatanlardan mısınız?

§  Bu ay diyete başladım 6 kilo vereceğim!

§  Yıl sonuna kadar bin lira biriktireceğim!

§  Bak gör bu hafta günde 500 soru çözeceğim!

§  Spora başladım, artık düzenli spor yapacağım!

§  Yeni bir yabancı dil öğrenmeye başlıyorum!

Bunun gibi, hedeflerinizi, amaçlarınızı karar verdiğiniz gibi çevrenizdekilerle paylaşıyor, yetmiyor sosyal mecralardan hiç tanımadığınız insanlara da duyuruyor ve hevesle başladığınız tüm hedefler, planlar karşısında final çizgisine varamadan pes mi ediyorsunuz?

Son zamanda yapılan araştırmalar birçoğumuzun yaşadığı bu durumun sebebi hakkında açıklık getirdi. Hedeflerinize ulaşmanın ve başarılı olmanın sırrı onları kimseye anlatmamak.

Hâlbukibu zamana kadar bildiğimiz bunun tam tersiydi. Hedeflerimizi başkalarına anlatmanın bizim için zorlayıcı olduğunu, çünkü başkalarına söylediğimiz hedefe ulaşmazsak onların gözünde kötü görüneceğimizi ve yapmak zorunda kalacağımızı düşünüyorduk. Ama maalesef durum tam olarak böyle değil.

Neden kimseye anlatmamalıyım?

Bunun en temel sebeplerinden biri, hedeflerimizi başkalarına anlattığımızda zamanından önce ortaya çıkan tatmin ve başarmışlık hissi diyebiliriz. Şimdi düşünün arkadaşınıza spora başlamaya karar verdiğinizi ve haftada 5 gün spor salonuna gideceğinizi anlatıyorsunuz. Araştırdığınız spor salonlarını anlatıyor, sunduğu imkânlardan bahsediyorsunuz. Sizin için önemli ve başarmak istediğiniz bu hedefi anlatırken ki ruh halinizi ve arkadaşınızın tepkilerini düşünün. Tam bu sırada aslında hedefimize ulaştığımızda elde edeceğimiz başarı,tatmin, gurur gibi duygular zamanından önce gelerek bizde o hedefe ulaşmışız hissi yaratıyor. Bu başarmışlık hissi bizi tatmin ettiği için işi gerçekten yapmaya, hedefimize ulaşmak için çaba harcamaya gerek duymuyoruz. Yani asıl mesele sadece yapacağımızı söylediğimizde bile ortaya çıkan sahte bir başarı hissi ve sonrasındaki motivasyon eksikliği.

Bu durumun farklı bir yönü de o kişilerin gözünde oluşturduğumuz imaj. Hedeflerimizi başkalarına anlattığımız da artık onlar bizim onu yapan bir insan olduğumuzu düşünecek. Yani arkadaşınıza spor salonu ile ilgili planlarınızı anlattığınızda, o sizin hakkınızda “kendine dikkat eden, sağlığına özen gösteren biri…” gibi düşüncelere sahip olacak. Tabi ki hedeflerinize ulaşmadan sadece onları anlatarak ‘o’ kişi olmak çok daha kolay. Bu şartlar altında neden o hedefe ulaşmak için çaba harcayasınız ki, düzenli spor yapmak yerine, düzenli spor yapan biri olarak tanınmanın meyvesini zaten yediniz. Bu koşullar altında devam edecek motivasyonu muhtemelen bulamayabilirsiniz.

Kendinize koyduğunuz hedefleri kimseyle paylaşmayarak ve sadece kendinize saklayarak koyduğunuz bu hedefin sadece kendiniz için yaptığınız bir iş olduğundan da emin olabilirsiniz.Yani bu hedef insanların sizin hakkındaki düşünceleri ile ilgili değil, herhangi bir ortamdan bir fayda sağlamak ya da başkalarını etkilemek için değil, sadece sizin için olacak. Ayrıca sadece kendinize ait bir şeyin olması bile size kendinizi özel hissettirebilir.

Hedefleriniz hakkında konuşmanın kötü yanlarından biride sizi etkileyebilecek insanların varlığıdır. Başkalarına bunlardan bahsettiğinizde onlarında kendi fikirlerini söylemelerini ve bu şekilde hedefinize giden yolda önünüze bir taş koymalarını göze alıyorsunuz demektir. Çünkü şunu biliyoruz ki  “Birçok insanın hayal ettikleri şeyleri yapmasını engelleyen diğer insanlardır”. Başkasına yüksek lisans programına başvuracağınızı ve bunu için çalışmaya başladığınızı anlatırsınız. Onlarda size bunu ne kadar zor olduğunu, bununla zaman kaybetmek yerine hemen işe başlamanız gerektiğini söyler. Büyük motivasyonla çıktığınızbu yolda kafanızda onlarca soru işareti ile öylece kalırsınız. Bazen insanlar bunu kötü niyetli bir şekilde sizi yolunuzdan döndürmek için yaparlar. Bazen de sadece sizin iyiliğinizi düşünen sevdiklerinizdir. Ama her defasında onların söyledikleri bir şekilde kafanızda bir yere takılacaktır.


O zaman kendimi nasıl motive edeceğim? 

·        İlk olarak kimseye anlatmamak aslında en büyük motivasyon kaynağınız olabilir. Birileri ile paylaşmayı o kadar çok isteyeceksiniz ki, bir an önce anlatmak için elinizden gelen en hızlı şekilde bitirmeye çalışacaksınız.

·        Sık sık hedefinizle ilgili hayaller kurun. Ona ulaşmaya çalıştığınızı, yaptığınız fedakârlıkları, harcadığınız zamanı, tüm uğraşlarınızı ve ulaştığınızda hissettiklerinizi, çevrenizdekilerin tepkilerini, yaşayacakları şoku, başarmış olmanın verdiği içsel hazzı. Motivasyonunuz düştüğünde ve birilerine anlatmak istediğinizde bunlarla kendinizi motive edin. Bunları düşünmek aynı zamanda hedefinize giden yoldane yapacağınızı,hangi yolları kullanacağınızı, atmanız gereken adımları planlamanızda yardımcı olur.

·        Hedefinizle ilgili kişilerin etrafında bulunun. Mesela kendinize blog açmayı planlıyorsunuz, bu işi yapan kişilerle arkadaşlık kurun, onların çevresinde olun, konuşun nasıl olduğunu, neler yaptıklarını görün. Hedefinizi açık bir şekilde bilmelerine gerek yok. Bu sadece motivasyonunuzu korumak ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini görmek için kullanacağınız bir yol olacak.

Ya dayanamazsam?

O zaman hedeflerinizi anlatacağınız kişiyi gerçekten iyi seçmelisiniz. Bu kişi asla sizi yolunuzdan çevirmeyecek ve size motivasyon sağlayacak biri olmalı. Ondan sizi kontrol etmesini ve belirli bir tarihe kadar hedefinize ulaşmazsanız size bir ceza vermesini de isteyebilirsiniz.

 Ama bunun yerine isimsiz bir blog açıp hedeflerinizi anlatırken hiçbir zarar görmeyeceğinizden de emin olabilirsiniz.


 Bu konu ile ilgili Derek Sivers’in TED konuşmasını izleyebilirsiniz:

Derek Sivers: Hedeflerinizi kendinize saklayın